Fotografie autorstwa Edwarda Hartwiga można podziwiać w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy pl. Bankowym 3/5 do 30 września 2013 roku.
Na ekspozycji prezentowane są również dokumenty i wycinki z gazet poświęcone artyście oraz plakaty z wystaw. W wernisażu uczestniczyli m.in. wojewoda Jacek Kozłowski i dyrektor generalny Halina Stachura – Olejniczak.
Edward Hartwig to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. W latach 1932 - 1934 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu w pracowni Rudolfa Kapitza i Hamsa Daimlera. Pomiędzy 1944 a 1946 r. przebywał w łagrze, a po wojnie zamieszkał w Warszawie. Uznawany jest za artystę wszechstronnego, łączącego w pracach fotografię i grafikę, zafascynowanego na równi pejzażem i człowiekiem, fotografią teatralną, architekturą i szczegółem. Jego twórczość przez kilkadziesiąt lat kształtowała poziom polskiej fotografii. Był członkiem - założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików. Opublikował wiele albumów fotograficznych m.in.: "Ziemia rodzinna", 1955; "Fotografika",1958; "Kulisy teatru", 1969; "Wariacje fotograficzne",1978; "Wierzby", 1989; " Polska Edwarda Hartwiga",1995.
Fot. UW Mazowieckiego
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.